Producent gabionów, ogrodzeń, materacy i koszy


Marka „gabionowo.pl – kamień i stal” funkcjonuje od 10 lat. W tym czasie zrealizowaliśmy dziesiątki ogrodzeń, murów oporowych, elementów architektury ogrodowej, publicznej, miejskiej, zbiorników wodnych, zabezpieczeń skarp i brzegów rzek itd … Gabiony to nasza pasja – główną zasadą w naszej pracy jest maksymalna staranność, zaczynając od wykonania projektu, doboru rozwiązań i materiałów poprzez staranny montaż. Realizowane zadania staramy się wykonywać kompleksowo, zawsze szczególny nacisk kładąc na staranność wykonania, estetykę, zgodność z projektem i sztuką budowlaną.Gabiony… Czym dokładnie są?

Wg. definicji są to kosze z siatki stalowej wypełnione kamieniem. Czy to współczesny pomysł? Niezupełnie. Stosowane były już przed tysiącami lat – oczywiście nie używano wtedy siatki stalowej (przynajmniej w naszej historii zamówień nie odnotowaliśmy faktur datowanych na czasy starożytne) tylko kosze wiklinowe. Z ciekawostek historycznych można wymienić fakt, że największy konstruktor w historii, Leonardo da Vinci zaprojektował i pokierował pracami nad umocnieniem koszami z wikliny wypełnionych kamieniem do umocnienia podstaw kościoła San Marco w Mediolanie.

Stosowane współcześnie konstrukcje gabionowe pełnią wielorakie funkcje: jako zabezpieczenie skarp i brzegów, jako ogrodzenia i mury, jako fasady, w końcu jako elementy dekoracyjne i użytkowe w architekturze przestrzeni.

„Gabionowo.pl – kamień i stal” to marka powstała na skutek naszej fascynacji  tą dziedziną sztuki budowlanej. Poskromienie kamienia zamkniętego w stalowej konstrukcji, wykorzystanie jego parametrów: ciężaru, trwałości, piękna, wytrzymałości na upływ czasu i działających na niego sił to połączenie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, odpowiednich materiałów, staranności i dokładności, dokonania odpowiednich założeń projektowych.

 Do budowy większości konstrukcji gabionowych nie potrzeba wielkich zespołów ludzkich i ciężkich czy zaawansowanych urządzeń. Oczywiście do przewozu kamienia i jego transportu na miejscu inwestycji ciężki sprzęt jest niezbędny, podobnie jak do prac ziemnych (wykopów, skarpowania, niwelacji i kształtowania terenu), ale potem zostaje tylko człowiek uzbrojony w wizję, podstawowe narzędzia, staranność i determinację w dążeniu do najlepszego efektu…

Wykonanie konstrukcji gabionowej – będziemy o tym często wspominać na tym portalu jak i mamy nadzieję w rozmowach i korespondencją z Państwem – wymaga przede wszystkim staranności i dokładności. Rozumiemy przez to zarówno ściśle i estetycznie ułożony kamień jak też odpowiednio dobrane i zmontowane materiały stalowe – siatkę z drutu plecionego, zgrzewanego, panele z profili ceownik poziomy/pręt pionowy, spirale, stężenia, elementy stabilizacyjne i kotwiące a także trzymanie się obliczeń i założeń projektowych co do podbudowy, sposobu łączenia materiałów, wymiarów konstrukcji, zastosowanych geosyntetyków oddzielających konstrukcję od gruntu itd…

Na końcu otrzymujemy nagrodę – wspaniałe ogrodzenie służące pokoleniom, piękną obudowę studni czy gabionowy murek w Państwa ogrodzie, perfekcyjnie zabezpieczoną skarpę na zakolu rzeki, dzięki czemu nie podmywa ona brzegów, mur oporowy w centrum stołecznego miasta chroniący trasę szybkiego ruchu przed naporem wzniesienia czy w końcu potężny zbiornik retencyjny zbierający wodę opadową z terenu wielkiej i ważnej dla gospodarki kraju fabryki…

A więc dość gadania – szczypce, młotek, kombinerki w dłoń, taczka i wiaderka w odwodzie i zróbmy razem coś fajnego!Sprzedaż

Zajmujemy się sprzedażą elementów do prac hydrotechnicznych, jak siatki zgrzewane i plecione, materace i kosze gabionowe, geosyntetyki, w tym geowłókniny różnej gęstości (od 100 do 500 g/m2), geosiatki i geokraty. Od ok. 2015 roku specjalizujemy się w sprzedaży brył szklanych stosowanych w dekoracjach przestrzeni – jako wypełnienie gabionów ale też niezależne elementy ozdobne.

Wykonawstwo

Jako wykonawca (lub podwykonawca w przypadku dużych inwestycji budowlanych) realizujemy kompleksowo ogrodzenia i mury oporowe oparte na gabionach i kamieniu oraz różnorodne zlecenia z zakresu techniki gabionowej. Nasze realizacje zdobią obiekty prywatne i przestrzenie publiczne, zabezpieczają skarpy wzdłuż rzek i dróg, zbiorniki retencyjne i przeciwpożarowe służą obiektom przemysłowym.

Doradztwo

Działamy też jako dostawca materiałów do budowy konstrukcji gabionowych. Doradzamy w doborze optymalnych rozwiązań i je dostarczamy.