Zbiorniki wodne i retencyjne

Do wzmacniania skarp i brzegów, a także dna zbiorników retencyjnych i wodnych bardzo często stosuje się kosze i materace gabionowe, czasem w połączeniu z innymi rozwiązaniami jak geokrata, płyty betonowe i ażurowe.


Zbiorniki przeciwpożarowe i rekreacyjne (stawy, oczka wodne itp.) projektuje się jako szczelne (do pewnego poziomu), którą to szczelność mają zapewnić specjalne powłoki dna i brzegów zbiornika, np. folia zgrzewana czy mata bentonitowa. Powłoki te wymagają najczęściej dodatkowego przykrycia, aby je obciążyć i zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Zbiorniki retencyjne natomiast mają na celu odprowadzenie wód opadowych z otoczenia (np. terenu hal logistycznych czy produkcyjnych) i nie są projektowane jako szczelne.

Jako spodnią warstwę pod materace/kosze gabionowe stosuje się geowłókniny o różnej gęstości (od 100 g/m2) i stopniu rozciągania. Geowłókniny zabezpieczają i dodatkowo stabilizują podłoże oraz minimalizują problem przerastania koszy i materacy gabionowych przez trawę i chwasty.

Nasza firma realizuje inwestycje hydroteczniczne w charakterze wykonawstwa i podwykonawstwa jak też dostarcza materiały potrzebne do realizacji tego typu inwestycji (materace i kosze z siatki plecionej i zgrzewanej, geosyntetyki, kamień, prefabrykaty betonowe itd.). Służymy pomocą i doradztwem technicznym.