Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenie, ogród i posesja na czasie!

      Ogrodzenia gabionowe nie bez kozery są często wybieranym przez właścicieli działek i posesji sposobem na zabezpieczenie i wyróżnienie terenu. W zależności od potrzeb i oczekiwań inwestorów można zastosować pełny, wysoki i ciężki (tak wizualnie jak fizycznie) mur gabionowy odgradzający nasz "zamek" przed napadem barbarzyńców lub ciekawością paparazzi albo pójść w drugą stronę i "przepleść" wąskie i delikatne słupki gabionowe panelami z siatki, profili prostokątnych, żaluzjowymi itd... A jeszcze jest mnóstwo rozwiązań pomiędzy tymi dwoma pomysłami!

      Wybór, jak ma wyglądać nasze ogrodzenie zależy nie tylko od gustu i wyobraźni inwestora, ale też od położenia i uwarunkowań fizycznych: przy pochyleniu terenu warto jest zastanowić się nad połączeniem funkcji ogrodzeniowej muru gabionowego z funkcją oporową (podtrzymującą teren), przy bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej bądź hałaśliwej drogi można wykorzystać mur jako swego rodzaju ekran akustyczny (a porośnięty zielenią dodatkowo oczyszczający powietrze), na działce leśnej czy rekreacyjnej jako wypełnienie można zastosować alternatywne do kamienia materiały, jak drewno, stare cegły itp...

      Planując ogrodzenie gabionowe warto pamiętać, że będzie ono dość ciężkie (w zależności od wysokości i grubości koszy gabionowych metr bieżący muru gabionowego może ważyć od kilkuset kg do nawet kilku ton), więc należy dobrze dobrać sposób jego posadowienia. Czasem powiniem to być fundament o odpowiedniej głębokości i parametrach, czasem wystarczy utwardzone i zagęszczone podłoże z zabetonowanymi słupami stabilizującymi wewnątrz kosza (ok. 1 m w ziemi i na ok. 3/4 wysokości kosza). W zależności od zastosowanych bram (przesuwna, uchylna) należy przewidzieć fundamenty pod słupy jak też jako przeciwwagę i zakotwienie elementów mocujących bramę. Oprócz furtki wejściowej warto przewidzieć miejsce i sposób na przechowywanie i odbiór śmieci - być może konieczna będzie druga furtka i zabudowane miejsce na kosze z odpadkami.

Staranność i dokładność przy wykonaniu muru gabionowego to podstawa jego ostatecznego wyglądu i użyteczności. Wydawałoby się, że nic prostszego jak wsypać kamień do skręconego wcześniej kosza i po sprawie. Tymczasem w praktyce wygląda to tak, że aby kamień był estetycznie ułożony, prawidłowo wypełniał kosz gabionowy, stabilizował całą konstrukcję należy układać go niemalże jeden po drugim zwracając uwagę na jego ułożenie pod względem wielkości, dopasowania do innych a nawet ułożenia słojów (np. w przypadku pasiastego gnejsu). Trwa to niewątpliwie dłużej a koszt i nakład pracy jest wyższy, ale efekt wizualny i funkcjonalny jest taki, jaki powinien być a cała konstrukcja jest bezpieczna i trwała.

W ofercie posiadamy różne typy ogrodzeń gabionowych – kosze z siatek zgrzewanych o oczku kwadratowym bądź prostokątynym, skręcanych na spiralne druty, konstrukcje z trwałych paneli ceownik poziomy/pręt pionowy, ocynkowanych ogniowo i skręcanych na śruby ze stali nierdzewnej, kosze Garden Deco wykonane ze stali Prozinal. Do niektórych konstrukcji wykonujemy elementy dopasowane do  konkretnych potrzeb w specjalistycznej pracowni ślusarskiej.

Solidna konstrukcja, powłoka chroniąca przed korozją, bezbłędny sposób montażu – te cechy sprawiają, że ogrodzenia na bazie każdego z tych rozwiązań przez wiele dekad będą zdobić i chronić posesję.

 

O stabilności murów decydują starannie ułożone materiały wypełniające (kamienie i inne) oraz słupy, które umieszcza się wewnątrz kosza. Słupy należy zabetonować lub w przypadku, gdy fundament już jest przykręcić (a jeszcze lepiej wkleić na specjalne kotwy chemiczne) do podłoża, dobrze jest też spiąć je z koszami, aby cała instalacja była odpowiednio stabilna, wypoziomowana i wypionowana. Niezależnie od tego, układając kamień należy regularnie sprawdzać poziom i pion konstrukcji, aby uniknąć konieczności wyjmowania ułożonych wcześniej warstw kamienia w celu ewentualnych poprawek pamiętając o zasadzie, że kamień w dół leci szybko, a do góry - zwłaszcza wyjmowany przez oczka w gabionie - zdecydowanie wolniej :-)

JAKOŚĆ ORAZ DESIGN

Jako wypełnienie gabionu najczęściej stosuje się kamień, często w połączeniu z bryłami szklanymi. Stosuje się także tłuczone dachówki i butelki a także płytki ceramiczne czy drewniane bale. Wszystko zależy od wyobraźni i inwencji przyszłego użytkownika. Ogrodzenia z kamienia mogą mieć surową formę, ale wpływ natury powoduje, że obrastają trawą i są oplatane roślinnością. Niektóre stanowią swego rodzaju mini-warownie:

gabionowo.pl

                                                                      Powyżej: ogrodzenie gabionowe z paneli ceownik poziomy/pręt pionowy

Ogrodzenia, żeby były kompletne i pełniły swoją funkcję w sposób optymalny powinny/mogą być wyposażone w takie elementy jak domofon/wideodomofon, ewentualny podgląd z rejestracją obrazu, dodatkowe oświetlenie, automatykę do bram, skrzynkę na listy. Wykonując ogrodzenia jesteśmy w stanie dostarczyć i zamontować również te elementy, aby całość rozwiązania i usługi była w rękach jednego wykonawcy.

Staramy się jak najlepiej doradzić Panstwu i pomóc dobrać najlepsze rozwiązania, aby osiągnąć pożądany efekt.
Działamy na obszarze całej Polski!


Wystarczy wysłać mapkę albo wymiary działki przeznaczonej do ogrodzenia wraz z pomysłami lub wytycznymi – przygotowujemy dla Państwa indywidualną ofertę!