Kamienie, kruszywa

Polski czy importowany?

W naszym kraju występuje wiele odmian bardzo dekoracyjnego kamienia, który można dobrać pod wzlędem koloru, parametrów. Najczęściej stosowane do gabionów są: gnejs (pasiasty, szary, ze srebrnymi wstęgami), granit, sjenit (ciemno szary, grafitowy), kamień polny, wapień (od barwy prawie białej, przez kremową po odcienie żółci i brązu), dolomit...

Kamień bezpośrednio z kopalni jest to tzw. kamień łamany (kruszony). Ważne, żeby zwrócić uwagę na odpowiednią frakcję - do gabionów najczęściej 60-120 mm lub 80-120 mm. Wiele kopalni i firm oferuje kamień w postaci kostki, cegiełek oraz otoczaków.

Ceny polskiego kamienia wahają się od 100 do ok. 800 zł, w zależności od lokalizacji/miejsca dostawy.

Dystrybutorzy kamienia oferują kamień importowany - głównie z Włoch i południa Europy, ale też z Afryki, Ameryki, Azji... Ceny bywają różne w zależności od specjalizacji danego centrum kamieniarskiego, ilości zamawianego towaru oraz... umiejętności negocjacyjnych :-)


Inwestycje hydrotechniczne.

Wybierając kruszywo na inwestycje infrastrukturalne i geotechniczne należy zwrócić uwagę na aktualne aprobaty i wyniki badań na mrozo i wodoodporność zgodnie z wymogami projektowymi. Oczywiście należy dobrać odpowiednią frakcję wskazaną w projekcie, dostosowaną do wielkości oczka i warunków na inwestycji.

 

Kamień na ogrodzenie - dobór pod kątem koloru, właściwości.

Wybierając kamień na ogrodzenie gabionowe czy fasadę z gabionów dobrze jest naszym zdaniem wybierać kruszywo występujące lokalnie - jest to zarówno bardziej ekonomiczne rozwiązanie jak też pasuje do innych budynków i konstrukcji w regionie. Pamiętajmy, że ogrodzenie gabionowe buduje się na dziesięciolecia i nie powinno się ono specjalnie odznaczać do otoczenia - chyba, że takie jest założenie inwestora czy projektanta.

Współpracujemy ściśle z kopalnią granitu w Strzegomiu, dzięki czemu oferujemy ten kamień w doskonałej cenie (już od kilkudziesięciu złotych za tonę) i w różnych formach (granit łamany o różnej, wybranej frakcji, kostka, cegiełka, głazy dekoracyjne, okładziny itd.). Podobnie w przypadku wapienia/dolomitu staramy się sprowadzać go bezpośrednio z kopalni z rejonu kieleckiego. Wyjątkowo dekoracyjny gnejs z kopalni w Doboszowicach sprowadzamy w zależności od lokalizacji inwestycji od jej lokalnych dystrybutorów, do których dostarczany jest on transportem kolejowym.

Kamień polny, z racji tego, że jest dostępny na terenie całej Polski warto pozyskiwać z lokalnych żwirowni lub po prostu od rolników, którzy często zbierając go ze swoich pól przez lata chętnie pozbywają się problemu za symboliczną opłatą.

 

Bryły szklane.

Na osobnej zakładce naszej strony znajdziecie Państwo ofertę brył szklanych. Posiadamy w stałej ofercie najbardziej popularne kolory (turkus, zieleń, przezroczysty, czerwień) i staramy się oferować je w najlepszej cenie na krajowym rynku. Oferujemy bryły w wielkości optymalnej do wypełnienia gabionów, jak też duże głazy szklane (od 30 cm wzwyż) oraz drobną frakcję (20-30 mm). 

Bryły szklane to nie jest stricte kamień/kruszywo naturalne. Jest to efekt uboczny przy produkcji szkła, do niedawna traktowany jako odpad, choć w ostatnim czasie tak w Polsce jak Europie coraz częściej bryły i grys szklany produkowane są specjalnie jako towar do dekoracji ogrodów, przestrzeni, wypełnienie gabionów i powierzchni.

 

Transport.

Ceny i koszt transportu jest ustalany indywidualnie w zależności od potrzebnej ilości oraz lokalizacji. Warto wiedzieć, że choć koszt kamienia w kopalni jest stosunkowo niski to jego transport TIR-em bądź wywrotką np. kilkaset kilometrów na północ kraju może tą cenę zwielokrotnić.

Kamień może być dostarczany luzem (wywrotka) bądź w Big-Bagach (TIR, HDS). To drugie rozwiązanie bywa często tańsze - zwłaszcza przy większych odległościach transportowych i ilościach.

Bryły szklane dostarczamy na paletach (max. 1 tona na palecie), koszt przesyłki na terenie kraju to 120-140 zł netto za paletę.


Dobór odpowiedniej ilości kamienia.

Potrzebną wagę kamienia/brył szklanych do wypełnienia gabionów obliczamy mnożąc ich objętość przez 1,6-1,8. (1 m3 kamienia to od 1,6 do 1,8 tony, w zależności od sposobu ułożenia w koszu/materacu gabionowym). Im gęściej (staranniej) ułożone kruszywo tym większa masa, dlatego przy ogrodzeniach najlepiej przyjąć przelicznik x 1,8.

 

Zespół GABIONOWO.pl